Výstava JARNÉ ZVYKY V LIPTOVE

V Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši je od 21.marca 2016 sprístupnená výstavka JARNÉ ZVYKY V LIPTOVE. Približuje najznámejšie sviatky jarného ľudového kalendárneho zvykoslovia  – predveľkonočné a veľkonočné obdobie. Do neho patria magické postavy Marmuriena ako symbol zimy a Dedko, postava muža, ktorú v Liptovskej Kokave trestali za to, že ľudia mali na konci zimy prázdne komory a sýpky. Jar do liptovských dedín prinášali dievčatá s ozdobenými pučiacimi  halúzkami.  Každý deň tzv. veľkého týždňa pred Veľkou nocou mal svoju symboliku, ktorú naši predkovia dodržiavali.
Príchod jari bol od pradávna spojený so začiatkom základných poľnohospodárskych prác, orby, sejby a výhonu dobytka i oviec. Aj tieto práce boli spojené s rôznymi magickými úkonmi s cieľom zabezpečiť hospodársku prosperitu a  úžitok z chovaných zvierat,   zdravie hospodára i jeho rodiny.

zvyky