Projekt Z chumáča ovčej vlny

Zámerom projektu Z chumáča ovčej vlny bolo upozorniť na význam tohto vysoko hodnotného prírodného materiálu, ktorý sprevádzal dlhé stáročia generácie obyvateľov hornatých území Slovenska, poskytnutím materiálu a praktickými ukážkami spracovania vlny motivovať žiakov základnej umeleckej školy pre aktívnu tvorivú prácu, priblížiť tradičné pracovné postupy pri úprave vlny a ukázať možnosti jej využitia v súčasnosti.
Projekt Z chumáča ovčej vlny si dal za cieľ znovuobjaviť ovčiu vlnu, sprostredkovať súčasnej generácii skúsenosť s jej spracovaním.
Cieľovou skupinou boli pedagógovia a žiaci zo Základnej umeleckej školy Liptovský Hrádok. Počas tvorivých stretnutí s lektorkou Oľgou Dzúrovou spoločne spoznávali typické vlastnosti ovčej vlny.
Techniku suchého plstenia, prácu s plstiacou ihlou a chumáčom vlny si postupne vyskúšali takmer všetci – od šesťročných prvákov až po žiakov zo štúdia dospelých. Motív ovečky v spojitosti s  rozprávaním o tom, ako ľudia v minulosti žili, ako vedeli využiť každý produkt zo svojho hospodárstva, je motívom nesúcim v sebe symboliku spomienky na časy minulé a návratu k veciam domácim a prírodným.
Vlastný zážitok práce technikami suchého ale najmä mokrého plstenia  umožnil žiakom  veľmi dobre spoznať vlastnosti naturálnej vlny spracovanej podľa tradičných postupov. Technika mokrého plstenia pripomína proces zhutňovania tkaniny z ovčej priadze na súkno. Vlna reaguje na kontakt s mokrou a studenou vodou, na tlak, na manipuláciu a dovoľuje vytvoriť uzavretý tvar bez zošívania – kapsičku, vrecko, mešec, rukávnik, rukavicu
Nadobudnutá skúsenosť so staronovým materiálom otvára priestor pre jeho použitie v školských podmienkach, ale aj v individuálnej tvorbe. Materiál samotný poskytuje podnety a inšpiráciu  pre výtvarnú prácu alebo výrobu úžitkových predmetov a odevných doplnkov.

Kompletnú prezentáciu v PDF formáte si stiahnete kliknutím na tento náhľad:

Chumac z ovcejvlny-dokument

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>