Iveta Zuskinová predstavila novú publikáciu o ovčiarstve

Etnologička, múzejníčka a publicistka Iveta Zuskinová predstavila verejnosti svoju novú publikáciu nazvanú „Ovčiari na Slovensku“.

Na cestu k čitateľom ju vyprevadili symbolicky liptovskou bryndzou primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger, jeho kolega z Liptovského Mikuláša Ján Blcháč a starosta Štrby Michal Sýkora. Stalo sa tak v nedeľu 23. augusta 2020 počas podujatia Ovčiarska nedeľa, ktoré sa konalo v letnom parku na lúke Maladinovo v Liptovskom Mikuláši (oproti akvaparku).

„Je to publikácia, ktorá hovorí o tradičných formách ovčiarstva na celom území Slovenska a predstavuje jeho rôzne podoby. Nebolo to len tradičné salašníctvo, aké máme v hornom Liptove, ale boli to aj formy individuálneho salašníctva – nížinný chov oviec a podobne,“ povedala Iveta Zuskinová, ktorá považuje ovčiarstvo za kultúrny a hospodársky fenomén.

„Kedysi, keď prišli valasi na naše územie, doniesli novú kultúru, ktorú si obyvatelia slovenských regiónov obľúbili, prevzali, naučili sa spôsob života… Preto táto kultúra prežila do dnes v rôznych formách. Je to nielen v ľudovej strave, ako je bryndza, syry, ale i v ľudovom odievaní, v umení i v pastierskom folklóre,“ objasnila Iveta Zuskinová, ktorá kedysi organizovala Ovčiarsku nedeľu v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline.
„Teraz ma presvedčili organizátori, či by som s nimi nespolupracovala. Spoločne sme teda pripravili celodenný folklórny program, ktorého súčasťou bolo aj divadelné predstavenie Matej Korvín a valaská pospolitosť. Hodnotím to veľmi pozitívne. Zišlo sa tu okolo 15 pôvodných ovčiarov: sú to starí bačovia, ktorí sú už na dôchodku a aktívne nepracujú, ale aj mladí ľudia, ktorí majú vlastné salaše a vlastné chovy oviec. Je to tá najlepšia propagácia pastierstva a pastierskej kultúry,“ dodala Iveta Zuskinová.

Michal Paška

Foto zo slávnosti uvedenia knihy s primátorom mesta Liptovský Hrádok a predsedom ZMOS Mgr. Branislavom Trégerom, PhD.