Ovčiarske múzeum Spoločnosti priateľov Múzea liptovskej dediny v spolupráci s Kysuckým múzeom sa podieľalo na príprave výstavy Z chumáča ovčej vlny, ktorá je v múzeu v Čadci sprístupnená od 6.mája do 30.augusta tohto roka. Na výstavu poskytlo Ovčiarske múzeum zo svojho zbierkového fondu kompletné odevy ovčiarov z regiónov Liptov, Hont, Podpoľanie a z Horehronia je vystavené oblečenie pastierov oviec z obcí Čierny Balog a Šumiac.
K odevom ovčiarov patria charakteristické artefakty ako znaky valaského stavu – široký viacprackový opasok, zdobená pastierska kapsa, klobúky, palice, valašky. Skupinu súčasných výrobkov reprezentujú práce majstra gubára Jána Fottu z Klenovca, ktorý pre Ovčiarske múzeum vyhotovil charakteristické pastierske čuhy, jednu z vlny v prírodnej farbe a druhú z farbenej. Z ovčej vlny utkal aj moderný dámsky kabátik, ktorý svojim charakterom vyhotovenia nadväzuje na tradičné súčasti ľudového odievania.
V súčasnosti vlna z tradičného chovu oviec na našom území stojí akosi mimo záujmu výrobcov odevov. Zbierkové predmety múzejných inštitúcií z územia celého Slovenska však dokladujú, že tento prírodný a ľahko dostupný materiál počas stáročí využívali na svoje odievanie rôzne spoločenské a sociálne vrstvy obyvateľstva. Vo vidieckom roľníckom prostredí prevládala biela farba súkna, remeselníci nosili odev z tmavej vlny. Z ovčej vlny sa tkali aj deky ako interiérový a lôžkový textil. Cieľom výstavy na Kysuciach je upozorniť verejnosť na hodnoty vlny a jej súčasné využitie. Osobitná pozornosť je v múzeu venovaná žiakom a deťom, aby v rámci tvorivých dielní sa naučili s týmto materiálom pracovať a sami si urobili pamiatku na návštevu v múzeu.
PhDr. Iveta Zuskinová, riaditeľka Ovčiarskeho múzea
Leave a reply