Výstavné podujatie v roku 2019 / Hrádocké Ovčiarske múzeum vystavuje na Kysuciach

Ovčiarske múzeum Spoločnosti priateľov Múzea liptovskej dediny v spolupráci s Kysuckým múzeom sa  podieľalo na príprave výstavy Z chumáča ovčej vlny, ktorá je v múzeu  v Čadci sprístupnená od 6.mája do 30.augusta tohto roka. Na výstavu  poskytlo Ovčiarske múzeum zo  svojho zbierkového fondu kompletné odevy ovčiarov   z regiónov Liptov, Hont, Podpoľanie a z Horehronia je  vystavené  oblečenie pastierov oviec z obcí Čierny Balog a Šumiac.

K odevom ovčiarov patria charakteristické artefakty ako znaky valaského stavu – široký viacprackový opasok, zdobená pastierska kapsa,   klobúky, palice, valašky. Skupinu súčasných  výrobkov reprezentujú práce majstra gubára Jána Fottu z Klenovca, ktorý pre Ovčiarske múzeum vyhotovil  charakteristické pastierske čuhy, jednu z vlny v prírodnej  farbe a druhú z farbenej. Z ovčej vlny utkal aj moderný dámsky kabátik, ktorý svojim charakterom vyhotovenia nadväzuje na tradičné  súčasti ľudového odievania.

V súčasnosti vlna z tradičného chovu oviec na našom území stojí akosi mimo záujmu výrobcov odevov. Zbierkové predmety  múzejných inštitúcií  z územia celého Slovenska však dokladujú, že tento prírodný a ľahko dostupný materiál  počas stáročí využívali na svoje odievanie rôzne spoločenské a sociálne vrstvy obyvateľstva. Vo vidieckom roľníckom prostredí prevládala biela farba súkna, remeselníci nosili odev z tmavej vlny. Z ovčej vlny sa tkali aj deky ako interiérový a lôžkový textil.  Cieľom výstavy na Kysuciach je upozorniť verejnosť na hodnoty vlny a jej súčasné využitie. Osobitná pozornosť je v múzeu venovaná žiakom  a deťom, aby v rámci tvorivých dielní  sa naučili s týmto materiálom pracovať a sami si urobili pamiatku na návštevu v múzeu.

PhDr. Iveta Zuskinová, riaditeľka Ovčiarskeho múzea