Vo výstavných priestoroch Domu Matice Slovenskej je od 10. júla 2015 sprístupnená výstava OVČIARI – VALASI remeslo a kultúra. Výstavu pripravilo Ovčiarske múzeum z Liptovského Hrádku, ktorého zriaďovateľom je Spoločnosť priateľov Múzea liptovskej dediny. Múzeum vzniklo v roku 2005 vďaka grantu Ministerstva pôdohospodárstva SR určeného pre toto občianske združenie s cieľom vybudovať jedinečnú zbierku artefaktov spojených s tradičnými formami pastierskej kultúry z územia celého Slovenska. Zámer sa podarilo naplniť a dnes múzeum opatruje cenné kolekcie zbierkových predmetov , napríklad črpákov, bačovského riadu, pastierskych palíc a bičov, hudobných nástrojov, či figurálnych plastík a betlehemov. Jednou z najatraktívnejších je súbor odevov a doplnkov ovčiarov z takmer všetkých kultúrno historických regiónov Slovenska. Cenné je, že odevy patrili významným ovčiarom, valachom a bačom, ktorí skutočne žili a pracovali na salašoch. Na výstave v Dome MS môžeme vidieť nielen odev baču Petra Slosiara z Liptovskej Porúbky, ale aj slávnostné oblečenie baču Ladislava Homolu z Priechodu pri Banskej Bystrici, nádhernú ornamentálne zdobenú dlhú súkennú halenu ovčiara Jána Šarinu z Hontu, odev poubaču Fedora Tajboša zo Šumiaca, slávnostnú výstroj ovčiara z Podpoľania, pracovný odev pastierov oviec z Čierneho Balogu a odev valacha z Lendaku, ktorý chodil pracovať na salaše do Liptova, odkiaľ si doniesol domov na Spiš široký zdobený opasok s prackami.
Význam valaskej kolonizácie a salašného chovu oviec, jeho hospodársky a kultúrny význam približujú na výstave mobilné rollup panely s bohatými textovými a obrazovými informáciami. Okrem prezentácie tradičných foriem práce ovčiarov spojených so starostlivosťou o ovčie stáda a spracovanie ich mliečnej produkcie, je výstava venovaná aj opisu znakov – artefaktov valaského stavu, charakteristickým odevným súčastiam a doplnkom. Zaujímavé je, že ovčiari nosili aj šperky v podobe praciek, spôn, blanciarov a ozdobného vybíjania. Raritou je, že len liptovskí bačovia nosili mosadzné prstene, ktoré boli znakom ich funkcie a postavenia. O význame valaskej kolonizácie a hospodárskeho prínosu salašného chovu v historických súvislostiach svedčí aj skutočnosť, že panovník Matej Korvín udelil liptovským valachom veľkú listinu práv a slobôd, ktorá im poskytovala viaceré výhody. Patrilo k nim aj právo na voľbu valaského vojvodu.
Výstava, ktorej súčasťou je aj prezentácia debnárskeho salašného riadu od výrobcu Ladislava Slobodníka z Podkoníc potrvá v Dome Matice slovenskej do konca septembra.
PhDr. Iveta Zuskinová, riaditeľka Ovčiarskeho múzea
Leave a reply