Vďaka novým formám medzinárodnej spolupráce začalo Ovčiarske múzeum s celoslovenskou pôsobnosťou so sídlom v Liptovskom Hrádku prezentovať svoj zbierkový fond krajanom v Maďarsku. Je to v novodobej histórii vôbec po prvý krát čo sa predmety spojené s tradičnými formami pastierstva v podobe kompletnej zbierky dostali za hranice Slovenska.
V spolupráci s Ústavom Slovákov v Maďarsku bol pripravený harmonogram putovných výstav ktoré budú postupne v priebehu celého roka 2017 inštalované vo viacerých regiónoch kde žijú Slováci. Na náročnú úlohu organizačnej prípravy výstav sa podujala Katarína Király, PhD. riaditeľka Ústavu Slovákov v Maďarsku.
Jedinečná kolekcia odevov ovčiarov a ďalších artefaktov pastierskej kultúry z takmer všetkých historických regiónov Slovenska bola sprístupnená vo výstavných priestoroch Slovenského oblastného domu v Békešskej Čabe v rámci jarného kultúrneho festivalu. Vernisáž sa konala 10.marca 2017 a okrem početných hostí, zástupcov kultúrnych a spoločenských inštitúcii sa na nej zúčastnil aj Igor Furdík, generálny konzul Slovenskej republiky.
Interaktívne vyučovanie v Slovenských školách v Maďarsku
V rámci podujatí jarného kultúrneho festivalu v Békešskej Čabe Ústav Slovenskej kultúry v Maďarsku so sídlom v Budapešti uskutočnil v spolupráci s Ovčiarskym múzeom interaktívne vyučovacie hodiny pre žiakov a študentov slovenskej školy. Ich cieľom bolo oboznámiť žiakov základnej školy a tiež študentov Gymnázia so základnými znakmi tradičnej ľudovej kultúry spojenej s ovčiarstvom na Slovensku. Výstavku salašníckeho riadu pripravil zberateľ Ľubomír Tatarka zo Slovenskej Ľupče, ktorý žiakom aj pútavo porozprával napríklad o zdobených drevených nádobách – črpákoch na pitie žinčice tiež o ďalších predmetoch. Žiakov zaujalo jeho rozprávanie o hudobných nástrojoch ovčiarov a ukážky hry na píšťalách, fujare a gajdách.
http://www.luno.hu/aktuality/aktuality-kultura/24802-ba-ovia-na-abe
Leave a reply