Gajdošská valaská škola

Praktické vyučovanie sa uskutočnilo v kultúrnom dome v Liptovskom Hrádku.  Tu sa deťom z folklórneho súboru Cindruška venovali  známi výrobcovia nástrojov a skutoční majstri v hre na nich – Tibor Koblíček z Turíčok pri Cinobani a Ľubomír Tatarka zo Slovenskej Ľupče. Títo umelci vystúpili aj na jarmočnom pódiu, kde sa k nim pridal aj Ing. Jaroslav Hrnčiar, v súčasnosti jediný gajdoš z Liptova.

Realizovaný projekt zameraný na propagáciu hodnôt ľudovej kultúry bol veľmi úspešný. Živé ukážky a praktické vyučovanie   hry na starobylý nástroj, ktorý bol v minulosti veľmi rozšírený boli prvým pokusomo návrat tradícií gajdošskej muziky do Liptova

Fotografie :
– Dievčatá z folklórneho súboru Cindruška sa učia hrať na píšťalkách
– Aj rodičia detí z z folklórneho súboru Cindruška sa zapojili do vyučovania hry na ľudovom nástroji – gajdici
– Gajdošská valaská škola v kultúrnom dome v Liptovskom Hrádku
– Gajdoši inštrumentalisti na jarmočnom pódiu

Gajdošská hudba je  v slovenskej ale aj v európskej  kultúre  neprehliadnuteľným  kultúrno historickým  fenoménom. Dokazujú to mnohé historické správy a dokonca  aj niektoré  ikonografické dokumenty.  Aj v Liptove bola v minulosti  gajdošská muzika veľmi obľúbená a  rozšírená. Gajdoši, ktorí pochádzali predovšetkým z pastierskych  valaských rodín hrávali nielen na salašoch, ale aj na dedinských zábavách. Gajdošská muzika   podporila v regióne  rozšírenie  tradícií pastierskeho folklóru , ktorý sa   uchoval  v charakteristickom hudobnom a tanečnom prejave.  Muzikanti boli aj zruční výrobcovia, sami si vyrábali a  zdobili svoje hudobné nástroje, čím prispeli k uchovaniu  a rozvoju regionálnych výrobných tradícií a  výzdobných  techník. Vďaka projektu občianskeho združenia Spoločnosť priateľov Múzea liptovskej dediny, ktorý finančne podporilo  Ministerstvo  kultúry SR  a v spolupráci  s Mestom Liptovský Hrádok  sa   dňoch  20.- 21 9. 2013 uskutoční  prvý  ročník  Valaskej gajdošskej školy ako súčasť podujatí  Hornoliptovského jarmoku v Liptovskom Hrádku.  Cieľom  podujatia je  vzbudiť záujem verejnosti o tento starobylý hudobný nástroj a pokúsiť sa  vytvoriť novú tradíciu v  hre na gajdy, ktorá nadviaže na výrobné a inštrumentálne tradície gájd a gajdovania v regióne .

Gajdošská kultúra ako mimoriadne dôležitá oblasť nehmotného kultúrneho  dedičstva Slovenska   bude v najbližšom období   so súhlasom Ministrstva kultúry SR  zapísaná aj do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva .

 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>